کلینیک ساختمانی سازه بتن | تولید انواع کالاهای ساختمانی

قالب تونل لاینینگ

قالب تونل لاینینگ در اجرای انواع تونل های فاضلاب، آب ، راه ، راه آهن و ... کاربرد دارد، تولید قالب تونل لاینینگ با توجه به نوع کاربری تونل، در انواع مختلف از جمله نعل اسبی، نیم دایره، دایره ای، بیضی و ... قابل تولید است. ساختار قالب تونل لاینینگ از دو بخش ارابه و گلبرگ ها تشکیل شده و از نظر سیستم حرکتی نیز به دو دسته قالب های خود کششی و  قالب های مکانیکی تقسیم شده اند.

قالب تونل لاینینگ چیست؟

قالب تونل لاینینگ همانطور که گفته شد با توجه به نحوه باز و بسته شدنشان به دو نوع مکانیکی و خود کششی تقسیم شده اند، در قالب مکانیکی حرکت به وسیله ماشین آلاتی مانند جرثقیل و یا لودر و یا به صورت یدک کش انجام می شود، در قالب خود کششی هیدرو موتور یا الکترو موتور وظیفه حرکت قالب روی زمین یا ریل را بر عهده دارد. شرایط مختلف جوی، اقلیمی و نوع سازه منجربه این می شود که از کدام نوع از قالب تونل لاینینگ استفاده کند.

قالب تونل لاینینگ از دو جز اصلی پوسته و ارابه تشکیل شده است، دقت در طراحی و ساخت و کیفیت ساخت سطوح مختلف قالب مهم ترین مساله ای است که مهندس سازه و طراحی باید به آن توجه کنند. جهت طراحی بخش پوسته یا رویه باید از نرم افزار های محاسباتی بسیار دقیق جهت محاسبه فشار بار زنده و مرده استفاده کرد، به همین دلیل مهندس طراح باید با قوانین و اصول کاملا آشنا باشد و انواع نرم افزاهای محاسباتی را بشناسد تا بتواند تمامی شرایط مختلف را در نرم افزار شبیه سازی کند.

طراحی قالب تونل لاینینگ با در نظر گرفتن تمامی فشارهای وارده بر جداره تونل در شرایط گوناگون باید محاسبه شود. مهم ترین محاسبات در طراحی و ساخت تونل تعیین موارد زیر می باشد که عبارتند از:


 • قطر تونل

 • محدودیت های اجرایی

 • ضخامت بتن

 • تعیین حداقل و حداکثر عبور و مرور وسایل نقلیه

 •  سرعت بتن ریزی

 •  شکل مقطع

 •  تعیین رنج تغییرات دمای محیط

 • تاثیرات آن روی جداره تونل

tunnel-formwork

قیمت قالب تونلی لاینینگ

قیمت قالب تونلی لاینینگ با محاسبات مهندسی و نقشه به مشتری اعلام میشود.برای اطلاع دقیق تر از قیمت و خرید قالب تونلی لاینینگ با کارشناسان فروش ما تماس برقرار کنید.

 

مزایای استفاده از قالب تونل لاینینگ

اولین مزیت استفاده از قابل تونل لاینینگ این است که به مهندس سازه این امکان را می دهد که بتن ریزی دیوارها و سقف در زمان بسیار کوتاه اجرا شود.

همچنین در مراحل نازک کاری، صاف کاری، تاسیسات مکانیکی و برقی صرفه جویی هزینه خواهد شد، ا زدیگر مزیت استفاده از قالب تونلی ساخت تونل در زمان بسیار کوتاه می باشد. نکته حائز اهمیت اینکه چون طراحی قالب در نرم افزارهای مهندسی با دقت بسیار بالا انجام می شود، دقت و ظرافت کار نیز بسیار بالا خواهد بود.

ساخت قالب تونل لاینینگ

زمانیکه طراحی اولیه و انجام دقیق محاسبات سگمنت های تونل انجام شد، قطعات مختلف استیفنر توسط برش CNC برشکاری می شود و در فیکسچرهای مورد نیاز، عملیات مونتاژ قطعات شروع میگردد. در ادامه روند ساخت قطعات مختلف ارابه ساخته و مونتاژ شده و بعد از کنترل سازه از لحاظ ابعاد، سیستم هیدرولیک و ویبره قالب تونل لاینینگ بر روی سیستم نصب می شود.

مراحل اجرای قالب تونل لاینینگ این گونه است که بعد از هر مرحله بتن ریزی، تمامی گلبرگ ها توسط جک کناری جمع میشود و جک های پایه یک لایه از پوسته را می سازد. ارابه برای حرکت به راحتی روی ریل جابجا شده و روغن کاری می تواند سرعت و راحتی حرکت را تا حد زیادی افزایش دهد. به دلیل سنگین بودن سگمنت ها، قطعات و لایه ها معمولا از مقاطع و سایزهای بزرگ از سیستم های هیدرولیکی مانند جک های هیدرولیکی برای جابجایی قطعات استفاده می شود.

جک هیدرولیکی در پایه های ارابه امکان تنظیم قالب ها در ارتفاع و موقعیت مورد نظر، نشست و جدا سازی حین اجرا را فراهم میکند، همچنین برای باز و بسته کردن گلبرگ ها نیز از این جک های هیدرولیکی استفاده می شود. البته هنگام ساخت تونل با محدودیت جغرافیایی یا تونل در مقاطع کوچک تر ، می توان از سیستم مکانیکی برای اجرا استفاده کرد. قالب تونل قابلیت استفاده پذیری مکرر داشته و استفاده مداوم و مکرر از آن نباید بر کیفیت کار تاثیر بگذارد.

قابلیت جابجایی عرضی و طولی قالب تونل لاینینگ با تجهیزات مختلف از دیگر ویژگی هایی است که هنگام ساخت این قالب باید به آن توجه داشت زیرا جابجایی قالب به مکان های مورد نظر باید با سهولت و با کم ترین هزینه انجام شود تا به کیفیت و ساختار قالب آسیبی وارد نشود. سهولت در باز و بسته کردن سازه مهم ترین مساله دیگری است که برای مهندسان سازه و راه سازی بسیار حائز اهمیت است زیرا باید در زمان کم، به راحتی و بدون آسیب رساندن به سازه انجام شود. همچنین شکل ظاهری با توجه به کاربرد و شرایط جغرافیایی باید از میان دایره ای، نیم دایره ای، بیضی، نعل اسبی و غیره به درستی انتخاب شود.

سیستم قالب تونل لاینینگ

طول قالب تونل لاینینگ عمدتا 6 ، 9 و 12 متری طراحی می شود که از اتصال قطعات مختلفی مانند گلبرگ ، ارابه و ... تشکیل شده است.

 

langing001
langing002
langing003

پرسش و پاسخ

مزیت استفاده از قابل تونل لاینینگ چیست؟

اجرای بتن ریزی دیوارها و سقف در کوتاه ترین زمان ، همچنین در مراحل نازک کاری، صاف کاری، تاسیسات مکانیکی و برقی صرفه جویی هزینه خواهد شد، چون طراحی قالب در نرم افزارهای مهندسی با دقت بسیار بالا انجام می شود، دقت و ظرافت کار نیز بسیار بالا خواهد بود.

طول قالب تونل لاینینگ غالبا چقدر است؟

عمدتا 6 ، 9 و 12 متری می باشد که از اتصال قطعات مختلفی مانند گلبرگ ، ارابه و ... تشکیل شده است.

قالب تونل لاینینگ چند جزء دارد؟

قالب تونل لاینینگ از دو جز اصلی پوسته و ارابه تشکیل شده است.

 

 • تهران ، اتوبان آیت الله سعیدی شمال بعد از مترو نعمت آباد ، پلاک 455                        4

  واحد فروش: 09123761634                                                 تلفکس : 02155852218

  ارتباط با ما
  ارتباط با ما سازه بتن

سازه بتن | کیفیت بالا ، قیمت مناسب 

تماس با ما

واحد فروش مواد شیمایی بتن : 09127088419
واحد فروش قالب بتن و ماشین آلات ساختمانی: 09123761634
تلفکس : 02155852218-19
 


تهران ، اتوبان آیت الله سعیدی شمال
بعد از مترو نعمت آباد ، پلاک 455

Recover Joomla Template

دانلود کاتالوگ و لیست قیمت محصولات سازه بتن با بیش از 1000 محصول . 

Recover Joomla Template

 

کلینیک ساختمانی سازه بتن با قریب به دو دهه فعالیت در صنعت ساختمان کشور و با همکاری نزدیک و عقد قرارداد تولیدی با بزرگترین برندهای ساختمانی کشور توانسته است بیش از 1000 کالای منحصر به فرد از پی تا بام را تهیه و در سبد کالایی خود ایجاد نماید . امیدواریم بتوانیم با ارائه قیمت مناسب ، کیفیت بالا و تحویل سریع در جهت رفع نیازهای این بخش مهم از صنعت ساختمان کشور برآییم .